Pravila su preuzeta od Međunarodne stonoteniske federacije (ITTF). Više informacija na www.ittf.com.

Umjesto kompletnih pravila Međunarodne stonoteniske federacije na više strana, ovdje možete naći kratak sažetak onih najbitnijih.
  • Loptica mora biti bačena upravno min. 16cm uvis iza stola.
  • Server udara lopticu tako da se ona prvo odbija o njegovu spostvenu polovinu stola, a nakon toga pada  na protivničku polovinu.
  • Ukoliko loptica dodirne mrežu, servis se ponavlja, pod uslovom da je osim dodirivanja mrežice servis bio ispravan.
  • Često pitanje je koliko puta može da bude nec? Odgovor je: neograničeno.
  • Ukoliko server pri servisu ne pogodi već bačenu lopticu, to se računa kao greška i protivnik osvaja poen.
  • Svaki igrač servira dva puta, nakon čega protivnik dobija servis.  Izuzetak je ako se igra produžetak seta, npr. pri rezultatu 10:10, tada svaki igrač servira naizmjenično.
  • U igri dublova, server mora servirati dijagonalno iz svoje desne polovine u protivničku. Kod pojedinačne igre, nema ograničenja.
Izmjena udaraca
  • Za razliku od servisa, loptica se udara direktno u protivničku polovinu stola.
  • Prije udarca, loptica smije samo jednom odskočiti na igračevoj sopstvenoj polovini stola.
  • Nije dozvoljeno, kao u tenisu, lopticu udariti iz voleja (prije nego što odskoči).
  • Prije nego što loptica padne na protivničku polovinu stola, smije dodirnuti jedino mrežu i njene držače. Ukoliko loptica dodirne bilo koji drugi predmet, kao npr. odjeću, plafon ili zid, poen se dodjeljuje protivniku.
  • Loptica je ispravna ukoliko pogodi isključivo gornju površinu ili ivice, ali ne i bočne ivice stola.
Set
  • Igrač koji prvi osvoji 11 poena osvaja set.
  • Pri rezultatu 10:10 igra se produženi set, na dva poena razlike, npr. 12:10, 13:11 itd.
  • Poslije svakog seta, mijenjaju se strane.
Meč
  • Meč se po pravilu igra na 3 dobijena seta. Dakle, može se odigrati maksimalno 5 setova. U slučaju da dođe do izjednačenja u osvojenim setovima 2:2, igra se i peti odlučujući set.

Ukoliko imate neku nedoumicu ili pitanje vezano za pravila, ostavite nam komentar a mi ćemo se potruditi da vam u što kraćem roku odgovorimo!